Očkování

Očkování patří mezi nejúčinnější preventivní opatření v boji proti zákeřným infekčním onemocněním. Může vám uchránit zdraví, čas (např. který nestrávíte nemocní) i peníze (např. o které byste přišli v případě dlouhodobých následků infekčního onemocnění).
 
V naší ambulanci se můžete nechat očkovat proti různým onemocněním. V dalším textu vybereme nejdůležitější z nich.
 
Některá očkování nejsou hrazena ze zdravotního pojištění a musíte si je zaplatit sami. Pojišťovny však na očkování přispívají, vizte odkazy:
 
 

Tetanus

Očkování proti tetanu patří k očkováním v rámci očkovacího kalendáře dospělých. Do 60 let věku se aplikuje jednou za 15 let, po 60 letech věku již každých 10 let.
 
Tetanus je závažné onemocnění, které ve vysokém počtu případů vede až ke smrti nakaženého jedince. Nejčastěji dojde k nákaze poraněním o kontaminovaný předmět. Proto je pravděpodobné, že v případě vážnějšího úrazu dostanete přeočkování proti tetanu.
 
Očkování proti tetanu je plně hrazeno ze zdravotního pojištění.
 
Více informací o tetanu si můžete přečíst v přiloženém souboru.
 

Chřipka

Chřipka je známé infekční onemocnění dýchacích cest. Na chřipku v ČR zemře okolo 2000 lidí ročně. Přenáší se kapénkovou infekcí, takže se můžete nakazit kdekoliv mezi lidmi. Nejvíce ohrožení jsou starší lidé nad 65 let a lidé s onemocněním dýchacích cest, srdce, cév, lidé s onkologickým onemocněním a další.
 
Očkování proti chřipce je vhodné podstupovat jednou ročně. V naší ambulanci obvykle očkujeme od začátku října.
 
Očkování proti chřipce je hrazeno pojišťovnou u lidí nad 65 let a u lidí s některými chronickými onemocněními. Ostatní si očkování připlatí, ale spousta zdravotních pojišťoven na očkování proti chřipce přispívá - vizte odkazy na začátku této stránky, případně se informujte na pobočce své pojišťovny.
 
Více informací o chřipce najdete v přiloženém souboru.
 

Pneumokokové infekce

Pneumokoky mohou způsobit život ohrožující onemocnění dýchacích cest, případně i zánět srdečního svalu nebo zánět mozkových blan.
 
Vakcín je více typů, u některých je vhodné jednorázové přeočkování po pěti letech od první dávky. Očkovat se může nechat každý, přičemž od 65 let věku je očkování plně hrazeno zdravotními pojišťovnami. Ostatní lidé si očkování hradí sami, ale spousta zdravotních pojišťoven na očkování přispívá - vizte odkazy na začátku této stránky.
 
Více informací o pneumokokových nákazách si přečtete v přiloženém souboru.
 

Černý kašel

Proti černému kašli se obvykle očkují děti. Protilátky však mohou během dospělosti vyprchat a nakažený jedinec navíc může být rizikem pro další citlivé osoby, zejména pro děti do 1 roku věku a těhotné ženy. Novorozenci mohou mít velmi závažný průběh infekce a nejčastějším zdrojem je nejbližší rodina. Proto se očkování proti černému kašli doporučuje i těhotným mezi 27. a 36. týdnem těhotenství - a to dokonce během každého těhotenství.
 
Vakcína proti černému kašli se podává v jedné dávce spolu s tetanovou a záškrtem. Zvažte svá rizika a případně rizika svých blízkých a případně si místo samotné tetanovky nechte přeočkovat všechny tři nemoci v jedné dávce.
 
Tato vakcína se platí, ale spousta pojišťoven na očkování přispívá - vizte odkazy na začátku této stránky.
 
Pro více informací o černém kašli si přečtěte přiložený dokument.
 

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je život ohrožující onemocnění přenášené klíšťaty. Napadá nervový systém a kromě smrti může způsobit i vážné doživotní následky. V České republice se tato nemoc vyskytuje velmi často v poměru k evropským zemím.
 
Očkování je vzhledem k tíži onemocnění doporučováno všem, kteří se procházejí kdekoli v přírodě a kteří se mohou dostat do kontaktu nejen s klíšťaty, ale také např. s mlékem nakažených zvířat.
 
Přeočkování je nutné vždy po 3-5 letech. Lidé nad 50 let věku mají očkování proti klíšťové encefalitidě zdarma, tedy plně hrazené ze zdravotního pojištění. Ostatní lidé si za očkování zaplatí - ale spousta pojišťoven na očkování přispívá, vizte odkazy na začátku této stránky.
 
Pro více informací o klíšťové encefalitidě si prostudujte přiložený dokument.
 

Další očkování

Pro informace o dalších očkováních přejděte na stránky očkovacího centra.